Wiele z nas w zimną pogodę nosi pod kurtą więcej niż jeden sweter. Wtedy nie tylko wyglądamy jak nadmuchana wersja nas , ale często nawet nadal odczuwamy zimno. Co by było, gdybyś mógł uniknąć nakładania się tylu ciężkich warstw? Wszystko, co musisz zrobić, to założyć odpowiedni rodzaj tkaniny na zimno i odpowiednio ją ułożyć. W ten sposób możesz poczuć się cieplej przy mniejszej liczbie warstw!
Poniższe tkaniny najlepiej sprawdzają się zimą, zwłaszcza gdy są odpowiednio ułożone.
1. Wełna
Upewnij się, że zaopatrzysz się w wełniane swetry na zimę – ta tkanina jest najcieplejsza, jaką możesz znaleźć. Jak zapewne wiecie, wełna pochodzi ze strzyżonych owiec (a czasem innych zwierząt). Ma naturalne właściwości izolujące i odprowadzające wilgoć, które zapewniają ciepło w zimową pogodę.
Jeśli martwisz się, że tkanina wełniana sprawi, że będziesz swędzić, wypróbuj zamiast tego odmianę merynosów. Jest znacznie bardziej miękka i wygodniejsza niż zwykła wełna.
2. Jedwab
Jedwabniki tworzą jedwab, tworząc kokony. Chociaż możesz nie myśleć o jedwabiu, jeśli chodzi o przytulne tkaniny, ten materiał działa jako świetny izolator. To powiedziawszy, nie powinieneś nosić jedwabiu jako warstwy zewnętrznej. Jest lekki i oddychający, dzięki czemu najlepiej sprawdza się pod kolejną warstwą.
3. Polar
W przeciwieństwie do wełny i jedwabiu, polar jest wykonany z całkowicie syntetycznego materiału: poliestru. Ma imitować wełnę i dobrze sobie z tym radzi – polar zapewnia ciepło bez obciążania. Szybko wysycha, dzięki czemu można go nosić w mokrych warunkach lub podczas ćwiczeń na zimno.
4. Puch
Puch to fenomenalny izolator. Jest jednak trochę drogi, ponieważ pochodzi z piór gęsi i kaczek. Kiedy puch jest używany w płaszczach, zwykle jest wpychany w wodoodporną warstwę zewnętrzną. Im więcej puchowych piór ma płaszcz, tym cieplej się poczujesz.
5. Nylon
Nylon jest używany nie tylko w parasolach i rajstopach – świetnie nadaje się również do odzieży zimowej. Ta syntetyczna tkanina wzorowana jest na jedwabiu. Chociaż ten materiał nie zapewni Ci super ciepła, jest to niezawodny wodoodporny materiał, który pomoże Ci pozostać suchym na śniegu.
Jak skutecznie układać ubrania?
Teraz, gdy znasz już różne rodzaje tkanin, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak je skutecznie układać. Jeśli nie ułożysz swoich ubrań prawidłowo, albo poczujesz się spocony, nieswojo, zimno lub wszystkie trzy. Ta niezawodna metoda nakładania warstw zapewni Ci ciepło przez całą zimę.
Dolna warstwa
Twoja dolna warstwa znajduje się pod wszystkimi innymi warstwami. Głównym celem tej warstwy jest pomoc w utrzymaniu suchości. Kiedy przebywasz na dworze przez dłuższy czas, będziesz się spocić bez względu na to, jak jest zimno. Jeśli Twoja warstwa bazowa nie zapewni Ci suchości, Twoja skóra w końcu stanie się wilgotna i zimna.
Najlepszym materiałem na twoją dolną warstwę jest coś lekkiego i przewiewnego. W tym celu będziesz chciał nosić koszulę z wełny merynosów lub jedwabiu z długimi rękawami.
Środkowa warstwa
Warstwa środkowa działa jako izolator. Ta warstwa może Cię ogrzać, ale to nie znaczy, że musi Cię obciążać lub powodować przegrzanie.
To sprawia, że polar jest najlepszą warstwą środkową – zatrzymuje ciepło, pozostając jednocześnie oddychającym. Lekka kurtka puchowa jest również odpowiednią warstwą środkową, ale nie jest idealna do forsownych aktywności, ponieważ szybko się nagrzewa.
Najwyższa warstwa
Ostatnia warstwa znajduje się na zewnątrz wszystkich pozostałych warstw. Ponieważ ta warstwa będzie musiała zmierzyć się z żywiołami, ważne jest, aby była wodoodporna i wiatroszczelna. Wybierz kurtkę wykonaną z nylonu, aby chronić przed śniegiem, lodem i deszczem. Sprawdza się również kurtka puchowa z wodoodporną powłoką.
Zimą mniej znaczy więcej
Nie potrzebujesz pięciu warstw wełnianych swetrów, aby przygotować się na zimową pogodę. W rzeczywistości wystarczy około trzech warstw wykonanych z określonych tkanin. Pamiętaj tylko, że im grubsze masz warstwy, tym zimniej i bardziej się poczujesz.
Leave a Reply