Poznaj prawdę o uszkodzeniach słonecznych i swojej skórze – nie wszystkie filtry przeciwsłoneczne są takie same. Pamiętaj, aby znaleźć najlepszą dla siebie formułę, zwróć uwagę na etykiety!
Twoje ciało jest codziennie narażone na promieniowanie UV, niezależnie od tego, czy jesteś w pomieszczeniu, czy na zewnątrz. Noszenie dużej ilości codziennie pomaga chronić skórę przed przedwczesnymi oznakami starzenia, a także rakiem skóry. Zdrowa, gładka, ujednolicona skóra – i dobre zdrowie – to kompromis w przypadku złocistej opalenizny i zbyt długiego przebywania na słońcu. Co zaskakujące, wiele osób, które myślą, że się chronią, stosuje przestarzałe, niedokładne porady, które zagrażają ich długoterminowemu zdrowiu skóry. Omówmy kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć.
Nie wszystkie filtry przeciwsłoneczne chronią zarówno przed promieniami UVA (starzenie), jak i UVB (spalanie). Wiele osób uważa, że stosowanie jakiegokolwiek starego SPF uchroni nas przed obydwoma rodzajami szkodliwych promieni słonecznych – niestety, nic bardziej mylnego! Aby zrozumieć dlaczego, przyjrzyj się uważnie etykietom, składnikom i fizycznym formom kupowanych produktów.
SPF (Sun Protection Factor) wskazuje, ile czasu zajmie promieniom UVB – głównej przyczynie oparzeń słonecznych – zaczerwienienie skóry. Na przykład SPF 15 oznacza, że skóra zaczerwieni się 15 razy dłużej z produktem niż bez niego. Nie ma to nic wspólnego z promieniami UVA, które są tymi samymi promieniami emitowanymi przez kabiny do opalania. Promienie UVA wnikają głębiej w skórę i odgrywają główną rolę w przyspieszaniu oznak starzenia się skóry i powstawaniu raka skóry.
Aby chronić skórę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB, nie kupuj produktu z filtrem SPF 15 czy nawet wyższym. Upewnij się, że jest oznaczony jako „Szerokie spektrum”, co oznacza, że zawiera kombinację składników znanych z ochrony skóry przed obydwoma rodzajami promieni UV. Mogą to być chemiczne lub fizyczne filtry przeciwsłoneczne lub ich kombinacja. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne (np. Avobenzone, Oxybenzone) działają poprzez pochłanianie promieniowania ultrafioletowego (UV) i fizyczne filtry przeciwsłoneczne (np. dwutlenek tytanu, tlenek cynku), odbijają lub rozpraszają promieniowanie UV.
Chemiczny czy fizyczny filtr przeciwsłoneczny? To kwestia preferencji.
Chemiczne filtry przeciwsłoneczne wchłaniają się w skórę i są zwykle bardziej popularne, ponieważ są lżejsze i mniej zauważalne. Używają aktywnych składników, takich jak Avobenzone, Octinoxate, Oxybenzone i Helioplex. Fizyczne filtry przeciwsłoneczne lub mineralne filtry przeciwsłoneczne osadzają się na powierzchni skóry. Mogą czuć się cięższe i wyglądać bardziej zauważalnie, ale zapewniają dodatkowe pokrycie i są bardziej odporne na pocenie się i pływanie. Poszukaj aktywnych składników, takich jak tlenek cynku i dwutlenek tytanu, aby je zidentyfikować.
Bazowa opalenizna nie chroni przed słońcem.
Nie ma czegoś takiego jak bezpieczna opalenizna. Z definicji opalenizna to ochrona skóry przed uszkodzeniem przez promieniowanie UV. Twoje komórki reagują na afront, wytwarzając więcej melaniny (pigmentu), w wyniku czego twoja skóra ciemnieje. Próba uzyskania podstawowej opalenizny nie daje nic zdrowego ani zapobiegawczego.
Pamiętaj, że ochrona przeciwsłoneczna jest nie tylko na lato.
Uszkodzenia słoneczne zdarzają się nie tylko w miesiącach letnich lub na plaży. Uszkodzenie zdjęć lub ekspozycja na promieniowanie UV (która powoduje starzenie) może wystąpić w wyniku ekspozycji na światło dzienne przez chmury, deszcz, szkło, a nawet oświetlenie fluorescencyjne w pomieszczeniach. Dlatego niezbędna jest codzienna ochrona skóry. Około 90 procent starzenia się zdjęć można zapobiec, nosząc SPF codziennie, więc chroń się!
Czy wiesz, że prawdopodobnie nie używasz wystarczającej ilości kremu przeciwsłonecznego?
Zasadniczo kremy i balsamy zapewniają lepszą ochronę niż preparaty w sprayu, których większość ludzi nie stosuje w wystarczającym stopniu, aby uzyskać odpowiednie pokrycie. Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca „liberalne stosowanie” SPF 30 (wyobraź sobie kieliszek pełen balsamu) do ciała i nakładanie go co dwie godziny (lub po pływaniu lub ćwiczeniach). W przypadku twarzy zasada kciuka to jedna łyżeczka kremu przeciwsłonecznego, aby zapewnić ochronę SPF na opakowaniu.
Leave a Reply