Branża modowa wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z nazwiskami wybitnych projektantów, modelkami czy ponadczasowymi kreacjami. Zawody związane z modą dają wiele możliwości rozwoju i pracy. Chociaż sektor modowy wymaga dużej determinacji i kreatywności, wiele osób może znaleźć w nim pomysł na rozwój swojej kariery zawodowej.
Jak zacząć przygodę z modą
Branża odzieżowa to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi światowego rynku. To daje dużo możliwości rozwijania kariery, szczególnie że większość zawodów związanych z modą nie wymaga wykształcenia kierunkowego. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, która gałąź sektora jest mi najbliższa. Czy moją mocną stroną jest kreatywność czy wolę pracować z gotowymi produktami? Czy potrafię dopasowywać do siebie elementy garderoby, lubię eksperymentować czy śledzić trendy pojawiające się na rynku?
Zawody związane z modą – kreatywność i tworzenie nowych modeli
Nieodłącznie z kreatywnością w branży modowej kojarzy się zawód projektanta mody.
W tym zawodzie niezbędne są umiejętności plastyczne, wyobraźnia i dokładność. Warto zainwestować w kursy, które uczą jak szkicować odzież, dobierać kolorystykę czy tkaniny oraz poznać podstawy konstrukcji ubrań. Aby znaleźć zatrudnienie nie trzeba tworzyć własnej marki. Projektanci zatrudniani są m.in. przez domy mody czy przy liniach produkcyjnych.
Kostiumograf to osoba projektująca kostiumy i akcesoria dla aktorów występujących w przedstawieniach teatralnych lub w filmie. Ta praca wymaga dużej wiedzy z zakresu historii ubioru i realiów epoki, w której toczy się akcja sztuki czy filmu. Osoba na tym stanowisku nadzoruje cały etap produkcyjny. Pomagają zdolności interpersonalne, gdyż praca odbywa się w zespole i wymaga ścisłej współpracy m.in. z reżyserem, charakteryzatorem czy scenografem.
Szkice ubioru w pierwszej kolejności trafiają do konstruktora odzieży. Dba on o funkcjonalność danego modelu. Analizuje rysunki projektanta i przygotowuje siatkę konstrukcyjną. To on tworzy szablon do wykrojenia poszczególnych elementów z materiału. Od pracy konstruktora odzieży zależy, jak ubranie będzie układać się na sylwetce i czy jego noszenie będzie komfortowe. Dlatego w tym zawodzie konieczne jest wykształcenie kierunkowe.
Krawiec musi umieć przełożyć pomysł na materiał. Niezbędna jest do tego pomysłowość i umiejętności manualne. W tej pracy warto zadbać o wykształcenie np. kończąc technikum odzieżowe. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi umieć pobrać wymiary, wyciąć i uszyć dany model odzieży, a także wykonać poprawki. Często krawiec zajmuje się przygotowaniem pierwowzoru, który następnie trafia do produkcji seryjnej.
Zawody związane z modą – praca z gotowym produktem
Popularnym zawodem jest stylista mody, który doradza klientom w kwestii kolorów i fasonów ubrań, fryzury czy makijażu. Ta praca wymaga wysokich kompetencji interpersonalnych. Stylista musi dopasować wygląd do stylu oraz charakteru osoby, dla której pracuje. Styliści są zatrudniani m.in. przy tworzeniu programów telewizyjnych i sesji zdjęciowych. Coraz częściej styliści pracują też indywidualnie z klientem, pomagając w zakupie odpowiedniej odzieży.
Fotograf mody to doskonałe zajęcie dla osób, które potrafią wydobyć piękno z gotowych produktów. Ważne jest tu oko do detali, doświadczenie w fotografowaniu różnych rodzajów tkanin oraz znajomość programów do obróbki graficznej. Fotograf zazwyczaj pracuje w zespole, a jego praca jest elementem całej sesji. W tym zawodzie przydaje się wiedza z marketingu i reklamy oraz znajomość zasad fotografii produktowej. Fotograf mody może pracować w czasopismach, magazynach modowych oraz przy sesjach modowych dla marek.
Część osób wybierających modeling będzie związana z prezentowaniem ubrań na wybiegach, inni znajdą pracę przy sesjach zdjęciowych. Rzadziej mówi się o modelach technicznych. To właśnie oni biorą udział w przymiarkach oraz pomagają dopasować krój do konkretnego rodzaju sylwetki. Zadaniem modeli technicznych jest również ocena tekstyliów pod kątem wygody noszenia. Zawód modela wymaga spełnienia określonych warunków fizycznych. Ważna jest również odporność na stres i umiejętność pracy pod presją czasu.
Zawody związane z modą – śledzenie trendów
Osoby, które lubią pisać o nowych trendach w modzie mogą pracować jako redaktor modowy np. w czasopismach czy portalach internetowych lub zostać blogerem modowym. W tej pracy konieczne jest rozeznanie w świecie mody, dobry gust i znajomość trendów. Pomaga też dyspozycyjność umożliwiająca bywanie na imprezach branżowych.
Trendwatcher to osoba, której zadaniem jest obserwowanie rynku mody i prognozowanie trendów, które będą popularne w zbliżających się sezonach. Konieczna jest tu intuicja, umiejętność obserwowania rzeczywistości oraz wiedza z zakresu historii mody. Trendwatcher tworzy tzw. trendbooki pomagające projektantom w pracy. To albumy pełne inspiracji odnośnie do zestawień kolorystycznych, materiałów, fasonów i faktur, które będą zyskiwać na popularności.
Coraz więcej możliwości zatrudnienia
Wielu pracowników branży odzieżowej pracuje przy liniach odzieży, toreb i butów. Na szybko rosnącym rynku odzieży znaczenie zdobywają też inne zawody związane z branżą jak np. specjalista od wizualnej prezentacji produktów, manager sklepu odzieżowego czy analityk danych. Coraz popularniejszy jest również zawód projektanta rynku masowego, czyli osoby tworzącej projekty, które następnie udostępnia w przystępnych cenach.
Możliwości zatrudnienia w branży modowej będzie coraz więcej. Dla osób kochających modę plusem jest to, że obecnie większość zawodów związanych z modą nie wymaga wykształcenia kierunkowego. Mimo to w cenie są kursy i szkolenia dotyczące np. konstrukcji i modelowania odzieży, szycia, stylizacji czy rysunku żurnalowego. Bezcenne jest również doświadczenie zdobyte np. podczas praktyk w domach mody i pracowniach krawieckich czy firmach odzieżowych.
Zostaw komentarz